Jak zabezpieczyć taras na jesień i zimę?

jak-zabezpieczyc-taras-na-jesien-i-zime

Jesienią i zimą, gdy zmienia się aura, taras narażony jest na szybsze niszczenie. Aby wydłużyć jego trwałość, warto pamiętać o odpowiedniej ochronie. Jak zabezpieczyć taras na sezon jesienny i zimowy?

Dlaczego należy zabezpieczać taras na jesień i zimę?

Taras, szczególnie wtedy, gdy nie jest zadaszony, stale wystawiony jest na działanie niekorzystnych czynników pogodowych. Deszcz, śnieg, niskie temperatury to główny problem, ponieważ na ich skutek może dochodzić do uszkodzenia materiałów, z których wykonano jego powierzchnię.

Problemem jest głównie woda, która dostaje się w szczeliny tarasu i pod wpływem niskiej temperatury powiększa swoją objętość, powodując uszkodzenia.

Brak ochrony może zatem zakończyć się szybszym zniszczeniem materiałów, co nie tylko będzie wpływało negatywnie na estetykę otoczenia domu, lecz będzie oznaczało konieczność szybszego wykonania remontu i poniesienia kosztów.

Dodatkowo taras bez właściwej osłony po sezonie jesienno-zimowym może być mocno zabrudzony, więc trzeba będzie poświęcić czas na jego doczyszczenie.

Ochrona tarasu na jesień i zimę – kiedy jest konieczna?

Tarasy mogą mieć zróżnicowaną budowę. Wśród nich znajdują się konstrukcje, których bazą jest wylewka betonowa, a na niej układa się płytki ceramiczne, z kamienia naturalnego. Można spotkać się też z tarasami drewnianymi, kompozytowymi, które powstają z desek z mielonego drewna i żywic, tarasami wykonanymi z bruku.

Nie każdy z tych tarasów wymaga ochrony na jesień i zimę. Właściwe zabezpieczenie jest szczególnie istotne w przypadku tarasów z drewna. Również zalecane jest ono przy tarasach z kamienia, na przykład granitu.

Prawidłowo wykonane tarasy z desek kompozytowych, płytek ceramicznych czy bruku nie wymagają specjalnej ochrony. Warto pamiętać o tym, że płytki na taras muszą być mrozoodporne i kładzione z użyciem odpornych na mróz klejów i fug.

W jaki sposób zabezpieczyć taras przed niszczącymi czynnikami?

Sposób zabezpieczenia tarasu na okres jesieni i zimy zależy od jego rodzaju:

1. Taras drewniany

Na jesień i zimę najczęściej zaleca się olejowanie tarasu. Przed olejowaniem ważne jest również oczyszczenie tarasu, na przykład z użyciem szczotki, myjki ciśnieniowej. Pokrycie desek olejem służy ochronie przed przenikaniem wilgoci. Dodatkowo olej zmniejsza ryzyko płowienia oraz pojawiania się pleśni, grzybów.

2. Taras kamienny

Chociaż kamień naturalny jest bardzo odpornym materiałem, który świetnie sprawdzi się na taras, to jednak wymaga on też ochrony, by wyglądał dobrze na lata. Właśnie dlatego zaleca się impregnowanie tarasów kamiennych po ich uprzednim oczyszczeniu.

Należy pamiętać o tym, żeby prace prowadzić podczas sprzyjającej pogody – bezdeszczowej i w temperaturze 5-20 stopni Celsjusza.

Jak zabezpieczyć meble na tarasie na jesień i zimę?

Meble używane na tarasie najlepiej wnieść do wnętrza, ale czasami zdarza się, że nie jest to możliwe. Wtedy również wymagają one odpowiedniej ochrony.

Najlepiej zastosować pokrowce na meble ogrodowe. Alternatywnie można wykorzystać grubsze folie albo worki, które należy dobrze zamocować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *