Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

jak sie ubrac na rozmowe

Wszelkie spotkania formalne wymagają odpowiedniego stroju. Dotyczy to również, a właściwie przede wszystkim, rozmowy kwalifikacyjnej, na której oceniana jest prezencja kandydata. Dlatego też to, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jest tematem poradników czy artykułów. Ważne jest to, aby ubrać się w sposób adekwatny do stanowiska, na które się aplikuje i do firmy, w której pragnie się pracować. Wybór jest istotny szczególnie w miejscach, gdzie panują ścisłe zasady ubioru – tak zwany dress code. Jaki ubiór kandydatów jest dopuszczalny? Czy zawsze konieczne jest ubieranie eleganckiego stroju na rozmowy kwalifikacyjne, czy też istnieją pozycje, gdzie aplikacja nie wymaga zakładania pełnego garnituru? Jakie spodnie męskie mogą być założone gdy wybieramy się na nieco mniej formalną rozmowę kwalifikacyjną? 

Elegancki ubiór na rozmowę kwalifikacyjną

Co do zasady ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien być schludny, dopasowany do stanowiska i elegancki. Najważniejsze jest by dobrze i pewnie się w nim czuć oraz by był oznaką szacunku dla osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną. W przypadku mężczyzn najczęściej wybór pada na garnitur – nie zawsze trzy częściowy, gdyż zazwyczaj są to eleganckie spodnie męskie, marynarka i koszula. Ubranie powinno być w klasycznych kolorach i najlepiej sprawdza się połączenie ciemnego garnituru z jasnymi koszulami z długimi rękawami. 

Dopasowanie ubioru do dress code panującego w konkretnym przedsiębiorstwie – czy jest dobrze odbierane przez rekruterów?

Wiele przedsiębiorstw ma specjalne kodeksy dotyczące tego, jaki ubiór jest dozwolony na konkretnym stanowisku. Jeśli planujemy aplikację w takim miejscu warto wcześniej zorientować się jakie panują w nim zasady. Będzie to dobrze widziane przez osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną, jeśli z uwagą potraktujemy takie detale, jak kolor koszuli czy typ dopuszczalnego obuwia. Osoby rekrutujące pracowników zwracają uwagę na wiele szczegółów – dotyczy to również wyglądu zewnętrznego kandydatów. 

Aplikując na jakie stanowisko nie ma konieczności zakładania pełnego garnituru?

Jednak nie we wszystkich miejscach pełen garnitur jest ubiorem mile widzianym. W wielu działach gospodarki może on zostać uznany za nadmiernie elegancki czy zbyt poważny. We wszelkich artystycznych miejscach, gdzie liczy się kreatywność marynarka i spodnie w stonowanych kolorach mogą zostać uznane za oznakę przewidywalności kandydata. Dlatego można stylizację ożywić przy pomocy koszuli w nasyconym, ale klasycznym kolorze lub przy użyciu ciekawego krawatu.  

Eleganckie spodnie męskie i koszula – czy to wystarczająco klasyczne połączenie na rozmowę kwalifikacyjną? 

Czasem nie trzeba nawet zakładać marynarki, aby strój był odpowiednio elegancki. Można z niej zrezygnować w gorące dni, lub w miejscach gdzie nie nosi się pełnego garnituru na o dzień. To idealne połączenie na rozmowę kwalifikacyjną na szeregowe stanowiska. Warto posiadać w swojej szafie minimum jeden ubiór, który będzie odpowiedni do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *