Czy da się wyleczyć nietrzymanie moczu?

nietrzymanie-moczu

Nietrzymanie moczu może być skutecznie wyleczone. Sposobów na dokonanie tego jest kilka, a ostateczną decyzję co do doboru metody leczenia zawsze powinien podjąć lekarz prowadzący. W jaki sposób leczy się nietrzymanie moczu?

Czym jest nietrzymanie moczu i jak się je klasyfikuje?

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które wiąże się z niekontrolowanym wypływaniem moczu w innych sytuacjach niż korzystanie z toalety. Najczęstszą przyczyną występowania nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla.

Nietrzymanie moczu można podzielić na wysiłkowe, naglące i mieszane. To pierwsze jest ściśle związane z wysiłkiem: na przykład po podniesieniu czegoś ciężkiego dochodzi do uwolnienia moczu. W drugim przypadku do wydostania się uryny dochodzi w przypadkowych sytuacjach, niezwiązanych z wysiłkiem fizycznym, a trzecia sytuacja to mieszanka obydwu poprzednich.

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Sposób leczenia nietrzymania moczu jest dobierany przez lekarza, w zależności od wielu czynników. Wśród popularnych metod radzenia sobie z nietrzymaniem moczu można wskazać:

– ćwiczenie mięśni Kegla – to podstawowa metoda radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w łatwym, szybkim wyleczeniu nietrzymania moczu;

– magnetoterapia – terapia magnetyczna pomaga w zwiększeniu wytrzymałości mięśni dna miednicy;

– terapia behawioralna – można wskazać dwa jej rodzaje: biofeedback lub trening pęcherza moczowego;

– elektrostymulacja – podobnie jak w przypadku magnetoterapii, także przy elektrostymulacji dochodzi do wzmocnienia mięśni dna miednicy w wyniku stymulacji zewnętrznej.

Wyżej opisane metody leczenia nietrzymania moczu nie są jedynymi dostępnymi rozwiązaniami, jednak to te techniki są najczęściej wykorzystywane przez lekarzy. W celu doboru odpowiedniej metody leczenia każdorazowo należy zgłosić się do specjalisty!

Jak radzić sobie przed wyleczeniem?

Całkowite wyleczenie nietrzymania moczu, choć możliwe, jest czasochłonnym procesem. To sprawia, że należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, które nie tylko poprawią komfort, ale również zwiększą szansę na szybkie poradzenie sobie z dolegliwościami.

Przede wszystkim, należy zainwestować w odpowiednią ochronę, dopasowaną do stopnia nasilenia problemu. Nasilone nietrzymanie moczu oznacza konieczność korzystania z pieluchomajtek, a przy słabym lub średnim stopniu nasilenia problemu – wystarczające będą wkładki higieniczne. Biedronka ma je w swojej ofercie, co zdecydowanie ułatwia dostęp do tego rodzaju środków higienicznych.

Dodatkowo, niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny okolic intymnych. Znajdujące się w moczu bakterie – zwłaszcza w ciepłe dni – mogą namnażać się bardzo szybko, powodując nieprzyjemne, utrudniające leczenie infekcje intymne.

Nietrzymanie moczu można skutecznie wyleczyć, jednak niestety, większość osób wstydzi się przyznać do problemu. Warto jednak pamiętać, że schorzenie to dotyka bardzo wielu osób, a co za tym idzie – nie jesteśmy odosobnieni w tym problemie. Wizyta u lekarza to żaden wstyd, a możliwości nowoczesnej medycyny sprawiają, że możliwe jest pełne pozbycie się tego kłopotliwego problemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *