Nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, ponieważ nic nie boli, warto regularnie uczęszczać do stomatologa. W przypadku dzieci należy dokonywać przeglądów co około 3 miesiące, natomiast u dorosłych ten okres wydłuża się do około 6 miesięcy. U dzieci tak krótki okres pomiędzy wizytami, umożliwia wczesne wykrycie nieprawidłowości w rozwoju zębów lub nieodpowiednich nawyków, które mogą mieć wpływ na późniejsze zdrowie jamy ustnej. Wizyty kontrolne są zazwyczaj bezpłatne.
Zbyt późne wizyty
Umawianie wizyt dopiero w sytuacji, w której odczuwamy już ból zęba, nie jest dobrym rozwiązaniem. Osoby, które tak robią, narażają się na liczne powikłania, związane ze zdrowiem swojego uzębienia. W sytuacji, w której pacjent trafia do lekarza zbyt późno, przeważnie okazuje się, że zamiast wypełnienia ubytku, konieczne jest leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Wypełnienie ubytku jest o wiele tańsze, mniej bolesne i szybsze, niż późniejsze, bardziej zaawansowane leczenie. Cechą charakterystyczną chorób związanych z uzębieniem jest to, że im później wdrożone zostanie leczenie, tym bardziej okazuje się ono kosztowne i czasochłonne. Regularne uczęszczanie do dentysty pozwoli na wczesne wykrycie wszystkich nieprawidłowości, zarówno w kwestii schorzeń jamy ustnej, jak i niewłaściwej techniki czyszczenia lub nieodpowiednich produktów do pielęgnacji jamy ustnej.
Jak niwelować lęk przed stomatologiem?
Niektórzy unikają dentysty ze względu na silny lęk przed lekarzem, bólem lub wykonywanymi zabiegami. W redukcji lęku przed dentystą może pomóc wybór odpowiedniego gabinetu i konkretnego lekarza. Istotne jest, żeby pacjent po prostu go polubił i mu zaufał. Można w tym celu zapoznać się z opiniami dostępnymi na temat lekarza w internecie. Obecnie, wiele gabinetów umożliwia oglądanie filmów lub seriali w czasie wykonywanych zabiegów, tak by odwrócić uwagę pacjentów. Coraz bardziej popularne staje się również znieczulenie za pomocą gazu rozweselającego, który oprócz tłumienia bólu, pomaga się rozluźnić. W bardziej skrajnych przypadkach można poprosić swojego lekarza rodzinnego o delikatne tabletki uspokajające na wizytę u dentysty, lub zdecydować się na podjęcie terapii np. w nurcie poznawczo-behawioralnym, która pomoże uporać się z fobią. W czasie wizyty warto poinformować dentystę o lęku. Lekarz będzie miał szansę dostosować nieco swoje działania, do potrzeb pacjenta np. dokładnie tłumaczyć co robi. W wyjątkowo skrajnych przypadkach możliwe jest też leczenie zębów pod narkozą.
Dodaj komentarz